0544 482 30 87
0544 482 30 87
info@matinesuare.net
MÜZE EĞİTİMİ
Hoşgeldiniz :

 

MÜZE EĞİTİM GEZİSİ   

   

Müze eğitimi ve amacı; müzeler çocukların severek gezeceği mekânlar olarak kullanıldığında çocukların yaratıcılık becerilerinin gelişmesi, desteklenmesi ve kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesi amacıyla bu müze eğitimi programı geliştirilmiştir. Bu program ile müzelerin işlevsel olarak kullanılması söz konusudur. Çocuklara kazandırdıkları ise; iletişim ve toplumsal beceriler, beden dili kullanma becerisi, araştırma inceleme becerisi, güdülenme, tasarım yapma becerisi, sergileme, müzede öğrenme, kültürel farkındalık becerisi, yaratıcı düşünce becerisi. Bu becerilerin hepsi yaparak yaşayarak öğrenme ile gerçekleşmektedir. Müze eğitimi uygulamaları her öğrencinin, farklı zekâ alanlarına ve farklı öğrenme stillerine sahip olduğu anlayışından hareket etmektedir.

     Müze Öncesi

Programlar süresince müze ziyareti ve müze sırası eğitime hazırlık mahiyetinde, genelde sınıf içinde gerçekleştirilen doğa ya da sosyal çevre odaklı etkinlikler şeklinde uygulanır. Bu süreçte öğrencilerin müze, müze ziyareti, müze eğitimi vb. Konularda bilgilerinin yapılanması sağlanırken temaya giriş niteliğinde çeşitli etkinlikler de yaptırılmaktadır. Müze öncesi çalışmaları, genel olarak öğrencilerin merak ihtiyaçlarını ve araştırma yeteneklerini devreye sokan çalışmalardır. 

Müze öncesinde öğrencilerle okulda buluşularak MTA TABİAT TARİHİ MÜZESİ’NİN tanıtım filmini ve ‘Müzede nasıl davranmalıyız?’ videosunu izler. Ardından dinozor kuklası eşliğinde dinozorlar hakkında kısa bir bilgi edinirler. 

     Müze Sırası 

Belirlenen günde müzeye ziyaretin gerçekleştirildiği asıl uygulamadır. Müze eğitimi programının bu aşamasında gerçekleştirilen müze ziyaretinin bütünüyle müze gezisi olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Çünkü müze eğitimi programları sırasında gerçekleştirilen müze ziyaretleri, işlenecek olan tema ile kurulan bağlantılar çerçevesinde, müzenin belli bölümlerine belli objelerine odaklanmayı gerektirir. Müze sırası etkinlikler bu bölüm ve objeler çerçevesinde temaya uygunluk gözetilerek yürütülmektedir.  

Müze sırası programı:

09.30 okuldan öğrencilerimiz öğretmenleri ile birlikte servise binerler.

10.00-12.00 MTA TABİAT TARİHİ MÜZESİ’ne geliş. Burada öğrencilerimizi müze bahçesinde karşılanır. Sınıflara ayırdığımız öğrencilerle balon patlatma etkinliğine başlanır. Daha önce şişirilen balonların içine yerleştirdiğimiz ara-bul kartlarına öğrenciler bu şekilde ulaşır.

Daha sonra müzeye girilerek gezegenler bölümüne geçilir.  Burada bir Yaratıcı Drama çalışması yapılır. Ardından dünya-kürenin olduğu alana geçerek suyun yeryüzü ve canlılar için önemini anlatan bir video izlerler. Bitiminde dinozor başlıkları takılır. Sonra yukarı kattaki dinozor ve diğer hayvanların fosillerinin olduğu alana çıkılır ve çocuklara müze öncesinde izletilen dinozor hikâyesi ile bağlantı kurması, hayal etmesi sağlanır. Buradan Diaroma bölümüne geçilir, öğrencilerin ara-bul kartlarını çıkarmaları ve buradaki hayvanı bulmaları istenir.  Eğitmenler öğrencilere kartlardaki hayvanlar hakkında bilgi verir. Hayvanını bulan öğrenci donuk imge çalışmasıyla bu hayvanı yansıtır ve bulduğu hayvanın özelliklerini tanıtır. Sonrasında aşağıya inen öğrenciler el becerilerini geliştirecek, yaratıcı düşünmesini sağlayacak sanatsal aktiviteler çalışmalar yaparlar. Ardından öğrencilere katılım belgeleri dağıtılır ve fotoğraf çekilir. Çocuklar servislere bindirilerek okula dönüş yolculuğu başlar.

     Müze Sonrası  

sınıf içi, ev ödevi şeklinde, araştırma ve incelemeye dayalı doğal ya da sosyal çevre odaklı çalışmalar olabilmektedir.

Öğrenciler, okul yönetimi ya da öğretmenleri ile belirlenen saatte okulda müze eğitmenleriyle buluşur. Öğrenciler müzede gördükleri (hayvanlar,fosiller,bitkiler,gezegenler) üzerinde durulan konuları kapsayan şekilde sanatsal çalışmalar ve etkinlikler yapar. Böylece müzedeki kazanımları pekişir.